Hogyan szavazhatnak a nemzetiségek?
2014.09.09 11:17
Nemzetiségi választások 2014 október 12-én
A Nemzeti Választási Bizottság a nemzetiségi önkormányzati képviselők általános választásának időpontját a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásának időpontjával megyegyezően 2014. október 12-ére tűzte ki. A képviselők számát a választás kitűzésének napján a nemzetiségi névjegyzékben szereplő választópolgárok számához igazítják. Ha ebben az időpontban a nemzetiségi névjegyzékben szereplő választópolgárok száma a településen kevesebb mint 100 fő, akkor 3 fő a települési nemzetiségi önkormányzati képviselők száma. Ha viszont ez a szám meghaladja a 100 főt, akkor 4 fő. Amennyiben kevesebb, abban az esetben a regisztráltak csak a nemzetiségek országos listáira szavazhatnak, kerületi nemzetiségi önkormányzat nem alakulhat.
A nemzetiségi választásokon minden szavazásra jogosult választópolgár részt vehet, aki előzőleg regisztrálta magát valamely nemzetiség választói névjegyzékébe.
Felvétel nemzetiségi névjegyzékbe
A folyamat egyszerű, írásban, személyesen és online módon is percek alatt elintézhető. Ügyfélkapu nélkül, a valasztas.hu honlapon, az online kérelmek benyújtása oldalon lehet regisztrálni a megnyíló adatlap kitöltésével. Így bárki regisztrálhat, aki szavazásra jogosult és szavazatával támogatni szeretné az örmény nemzetiségi önkormányzatok jelöltjeinek szereplését.
Mire kell figyelni a szavazóknak?
A szavazás napján szavazókörtől függően alakul, hogy hol kell leadni voksainkat a nemzetiségi jelöltekre. Nem árt pontosan rákérdezni erre a szavazó helyiségekben és arra is figyelni kell, hogy a megfelelő számú borítékot kapják kézhez a szavazók. Lesznek olyan budapesti kerületek, ahol a névjegyzékbe regisztráltak négy szavazatot is leadhatnak.
A budapesti szavazás menete:
A szavazók azokban a kerületekben, ahol alakulhat örmény nemzetiségi önkormányzat három borítékkal találkozhatnak. Az első borítékban a helyi, nemzetiségektől független önkormányzati képviselő- és polgármesterjelöltekre adhatjuk le szavazatunkat.
A második borítékban a kerületi nemzetiségi jelöltekre voksolunk.
Lesz egy harmadik, zöld színű boríték, amelyben országos, valamint budapesti lista szerinti nemzetiségi jelöltekre szavazunk.
Nemzetiségi szavazás a vidéki városokban és településeken
Azon választókörzetekben, ahol alakulhat nemzetiségi önkormányzat, a névjegyzékbe regisztráltak három voksot adhatnak le.
Az első borítékban a helyi, nemzetiségektől független képviselőjelöltekre és polgármesterjelöltekre, míg a második borítékban a helyi nemzetiségi önkormányzat képviselőjelöltjeire szavazhatunk.
A zöld borítékban található szavazólapon a nemzetiségi országos önkormányzati listára szavaznak a választópolgárok.